خواص اعجاب آور سنگ نمک!

طبق آخرین تحقیقات علمی، بلورهای درخشنده نمك به عنوان یكی از منابع مولد طبیعی یون (ذرات باردار) شناخته شده‌اند. وقتی خورشید به این سنگ‌ها می‌تابد در آن انرژی خاصی تولید می‌شود. حتی وقتی حرارت خورشید به بلورهای نمك نیمه شفاف هم می‌افتد چنین انرژی طبیعی تولید می‌شود. اگرچه این فرآیند یونیزاسیون به چشم دیده نمی‌شود ولی بدون هیچ تغییری در كیفیت كریستال نمك، میلیون‌ها بار این امر اتفاق می‌افتد. این درست مانند فرآیندی است كه توسط برگ‌های به وجود می‌آید چرا كه از یك طرف دی‌اكسیدكربن خطرناك جذب گیاه شده و از سوی دیگر اكسیژن حیات بخش تولید می‌شود بدون اینكه صدمه‌ای به حیات درخت یا گیاه بخورد.

كریستال نمك یكی از معدود مواد معدنی یا مینرال‌هایی Minerals است كه ساختار اتمی آن الكتریكی است تا مولكولی، به هر جهت همین ویژگی كریستال نمك می‌تواند از حالت بلوری دائماً به شكل مایع و بر عكس تغییر حالت دهد. چنین یونیزاسیون طبیعی شارژ الكتریكی به وجود ‌آورده جذب بدن انسان می‌شود كه در نتیجه منجر به آرامش، قدرتمندی سیستم دفاعی بدن، قلب، غدد فوق كلیوی و تیروئید می‌شود. به خاطر همین خاصیت بلور درخشنده نمك است كه فضای اتاق با تبادل یونی به وجود آمده خنثی می‌شود.

به علاوه می‌توان گفت كه رنگ های مختلف سنگ نمك خواص التیام بخش جالبی از خود بروز می‌دهند.

خواص درمانی
بلورهای سنگ نمك روی پوست اثرات خوبی دارد. آزمایش‌هایی كه بر روی كودكان انجام شده نشان می‌دهد كودكانی كه با مشكل و حتی بیماری كم تحركی مواجه هستند پس از آن كه یك هفته در معرض بلورهای درخشنده نمك قرار گرفته‌اند اندك‌اندك مشكل‌شان حل شده است و بعد از برداشتن بلورهای درخشان این مرض دوباره به سوی آنان بازگشته است.

چراغ نمكی بر خلاف سنگ نمكی كه همیشه دیده‌اید و به خاطر دارید، بافت نیمه بلورینی دارد كه می‌تواند نور را منتشر كند. زیرا در مراحل شست و شو، مواد آهكی، گوگردی و ماسه‌ای آن از بین رفته است در غیر این صورت قادر به پرتوافشانی نخواهد بود. البته این چراغ فقط در زمانی كه لامپ درونی آن روشن است می‌تواند خواص خود را منتشر كند و به هنگام تاریكی و خاموشی فاقد هرگونه خاصیتی است. “چراغ‌های نمكی زیباتر از آنی هستند كه تصورش را می‌كنید.” چراغ‌های بلور نمك SCML(Salt Crystal Medicated Lamp) ساخته شده از همان سنگ نمك طبیعی است كه قدمت آن به بیش از 100 میلیون سال می‌رسد و در مناطقی از اروپا و آسیا از عمق 800 متری زمین استخراج می‌شود.

747171-373763
اشتباه نكنید، نمكی که از آنان صحبت می‌شود همان نمك خوراكی است. همان نمكی كه در آشپزخانه‌ها پیدا می‌شود و طعم دلخواه شما را به غذا هدیه می‌كند و سن‌تان كه از … گذشت، پزشك معالجتان، شما را از مصرف این گرانبهاترین ادویه دنیا منع می‌كند. منتها این بار نه در ظرف‌های كوچك و به شكل دانه‌های كریستالی، بلكه به صورت توده‌ای نامنظم كه در هیچ ظرف با اندازه‌های استاندارد جا نمی‌گیرد و با زوایا و گوشه و كناری كه آن را بی‌نظم و ترتیب جلوه‌گر می‌سازد، در مقابل نگاه شما قرار گرفته است.

راستی … با یك تفاوت ویژه … این توده نمكی، جادویی است. كافی است سیم باریكی را كه از دل توده نمكی، گریخته به پریز برق وصل كنید … شما صاحب یك توده نمك جادویی هستید كه می‌تواند به دلخواه شما به رنگ‌های سبز، قرمز، سفید، آبی و زرد نور افشانی كند …

 تولد این ایده سنگ نمك دراسترالیا، چین، كشورهای عربی و اروپا با كاربردهای تزئینی و درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
دانشگاه نیوساوت ولز در شهر سیدنی استرالیا هم خواص درمانی سنگ نمك را تأیید كرده است.

مشاهده كاربری متفاوت سنگ نمك با آنچه كه سال‌ها در ایران رایج بود و سنگ نمك صرفاً به عنوان یك ماده خوراكی مورد استفاده قرار می‌گرفت، ما را به اندیشه ساخت چراغ‌های نمكی راهنمایی كرد. این كه متوجه شدیم خوشبختانه از بابت معادن سنگ نمك در كشور با فراوانی مواجه‌ایم و می‌توانیم در ارومیه، گرمسار، ورامین، آذربایجان‌غربی و سمنان به این معادن دسترسی داشته باشیم، دریافتیم كه هزینه حمل و نقل قطعات سنگ حتی از دورترین معدن، بسیار ارزان‌تر از دیگر كشورها خواهد بود. در حال حاضر یك قطعه 12×12×12 سانتی‌متر مكعب سنگ نمك در كانادا به قیمت 150 دلار به فروش می‌رسد در حالی كه قطعه سنگی با همین ابعاد در ایران می‌تواند قیمتی حدود 20 هزار تومان داشته باشد.

درباره چگونگی ساخت چراغ‌ها سنگ‌های نمك پس از استخراج از معدن به مراكز فروش یا كارخانجات حمل می‌شوند. در مرحله سرند كردن و تفكیك قطعات، قطعاتی كه شكل‌های زیباتری داشته و با اندازه‌های مورد نظر همخوانی داشته‌باشند را جدا می‌كنند، سپس توده‌های نمك را كف تراشی كرده تا قابلیت قرار گرفتن بر روی پایه را به دست آورند.
داخل توده نمك حفره‌ای ایجاد می‌كنند تا بتوان لامپی را در دل سنگ جا داد كه بسته به ارتفاع و ضخامت سنگ، این سوراخ هم عمیق‌تر خواهد بود. سپس سنگ شسته شده و به مرحله‌ای می‌رسد كه بتواند نور را از درون خود منتشر كند.

9abd7d062e71afb71fd0dbcd7a5565744b1f5b60
البته در خارج از كشور، سنگ نمك در مواردی پولیش و پرداخت می‌شود تا نمای زیباتری پیدا كند. عملیات پرداخت سنگ، هزینه بالایی دارد ضمن آن كه احتمال خرد شدن سنگ در هنگام پرداخت، بسیار بالا هم وجود دارد.
اعتقاد برخی بر این است كه خواص طبیعی سنگ بر اثر پولیش از بین می‌رود. با دانستن چنین مواردی، همه ما حاضر نیستیم تا چنین طبیعت زیبا را به خانه یا به محل كار ببریم. بهر حال اگر روزی تصمیم گرفتید که از نمک استفاده کنید می‌توانید یك چراغ نمكی با نور قرمز، آبی، زرد، سفید و یا سبز داشته باشید، آن وقت به وضوح شاهد انتشار خواص روان شناسانه رنگ‌ها خواهید بود.

دامنه و طیف نورها به ترتیب از نور سفید، زرد، قرمز، سبز و آبی رو به كاهش می‌گذارد.
ضخامت و ارتفاع سنگ‌ها به ما می‌گوید كه هر توده سنگ نمك با كدام نور، جلوه بیشتری دارد و كدام نور را بهتر از خود عبور می‌دهد. پس برای توده سنگی با ارتفاع و ضخامت بالا، نور آبی مناسب نیست چون از پایین‌ترین طیف نوری برخوردار است و باید از نور قرمز یا زرد استفاده كرد.

متاسفانه تنوع لامپ‌های رنگی كه در ایران وجود دارد از وسعت همین چند رنگ فراتر نمی‌رود ضمن آن كه این لامپ‌ها باید هر چند وقت یکبار تعویض شوند زیرا بر اثر استفاده در مدت پنج یا شش ماه، رنگ واقعی خود را از دست می‌دهند. در نهایت، سلیقه مشتری است كه كدام رنگ را ترجیح می‌دهد …
از آنجا كه جوینده یابنده است با هدف ایجاد فرهنگ آشتی با طبیعت، همه مردم بدانند كه سنگ‌ها هم قادر به پرتوافشانی هستند و می‌توانند با همان شكل طبیعی و نامنظم خود در منزل ما جایی پیدا كنند. سنگ‌ها می‌توانند احساسات ما را درك كنند، اضطراب را از ما دور كنند، با ما حرف بزنند و ما را به عالم تخیلات ببرند و انرژی لازم را به ما بدهند ضمن آن كه در مجاورت با سنگ‌های نمك، انگار كه شما در كنار دریا زندگی می‌كنید انرژی لازم از محیط را به دست خواهید آورد.
اگر صاحب خانه‌ای در نزدیكی دریاچه ارومیه باشید پس از مدتی متوجه می‌شوید كه در اثر ساطع شدن نمك از دریاچه پوست شما شورمزه شده است. این ویژگی در مورد این چراغ‌ها هم صادق است. چنانچه تعداد زیادی از این چراغ‌ها در خانه داشته باشید، پس از مدتی دور لب شما شورمزه خواهد شد. در اثر روشنایی چراغ و ایجاد گرما، سنگ تصعید شده و نمك سنگ همچون آب دریا كه تبخیر و در فضا منتشر می‌شود، از طریق پوست جذب خواهد شد.

چراغ‌های نمكی كه هر كدام بین 5 تا 30 كیلو وزن دارد، در اثر مجاورت با هوا، سالی یك میلیمتر از عمر خود را از دست می‌دهد. جالب است بدانید برای کسانیکه خوردن نمک بر ایشان زیان‌آور است در صورت قرار دادن چراغ‌های نمکی در محل زندگی نمک مورد نیاز آنان توسط چراغ‌های نمکی تامین می‌شود.

بلورهای درخشنده نمك
با خاصیت یونیزه كردن خود به بهبود كیفیت هوای اتاق‌ها كمك کرده و هوای تنفسی را از آلودگی جرم و دود سیگار پاك می‌كنند.
وقتی كریستال درخشان نمك نزدیك تلویزیون و یا نمایشگر رایانه است، روی خواص الكترومگنتیكی آن تأثیر می‌گذارد، همچنین بیش از 80 درصد تشعشعات منتشره ناشی از تجهیزات الكتریكی نظیر پارازیت، كامپیوتر، تلویزیون و دستگاه‌های رادیولوژی را كاهش می‌دهد.
مغز ما به صورت عادی امواجی با سرعت هشت هرتز تولید می‌كند. در حالی كه امواج تولید شده توسط این وسایل بین 160-100 هرتز است. می‌بینیم كه بدن در معرض امواجی با اندازه‌ای تا 20 برابر معمول قرار می‌گیرد. که نتیجه آن عصبی شدن، بی‌خوابی یا كم‌خوابی و از دست دادن تمركز یا ضعیف شدن آن است. به علاوه، جریانی از رادیكال‌های آزاد هم به وجود می‌آید كه در بدن می‌تواند منجر به ایجاد سرطان شود. بلورهای درخشان نمك، یون‌های منفی را می‌گیرد و یون‌های مثبت تولید می‌كند. وقتی بلور درخشان نمك گرم می‌شود، رطوبت هوا را جذب می‌كند و به همین خاطر سطح روی بلور نمناك می‌شود. به این ترتیب زمینه لازم برای یونیزه شدن ایجاد می‌شود. به خاطر همین خاصیت بلور درخشنده نمك است كه فضای اتاق با تبادل یونی به وجود آمده خنثی می‌شود.
به علاوه می‌توان گفت كه رنگ‌های مختلف سنگ نمك خواص التیام بخشی جانبی از خود بروز می‌دهند. خواص درمانی سنگ بلورهای نمك روی پوست اثرات خوبی دارد. آزمایش‌هایی كه بر روی كودكان انجام شده نشان می‌دهد كودكانی كه با مشكل و حتی بیماری كم تحركی مواجه هستند پس از آن كه یك هفته در معرض بلورهای درخشنده نمك قرار گرفته‌اند اندك‌اندك مشكلشان حل شده است و بعد از برداشتن بلورهای درخشان این حالت دوباره به سوی آنان بازگشته است.

برخی از خواص بلورهای رنگی درخشان نمك را می‌توان به صورت زیر خلاصه كرد

بلور نارنجی
: این نوع سنگ نمك احساس امن بودن را در انسان تقویت می‌كند و برای سیستم عصبی بسیار سودمند است. خلق و خو را آرام کرده، مزاج را مرتب و ادرار را آسان می‌کند.
بلور زرد: باعث فعال شدن پانكراس در بدن می‌شود و قوه ادراك عقلانی را افزایش می‌دهد.
بلور قرمز: جریان خون را تسریع می‌بخشد و همچنین باعث افزایش نیروی تحرك می‌شود.
بلور صورتی: حس همكاری و دوست‌داشتن را افزایش می‌دهد و در كل باعث می‌شود افراد احساساتشان را بروز بدهند.
بلور سفید: خاصیت پاك كنندگی و زدودن دی‌اكسیدكربن را در محل‌هایی كه به كار برده می‌شود، دارد.
بلور قهوه‌ای: به ایجاد یا تقویت حس تعادل در افراد كمك می‌كند.

با مطالب  تحقیقی،علمی  فوق

همین امروز به فکر تهیه چراغ نمکی جهت قرار دادن در محل زندگیتان باشید

تا از اثرات شگفت‌انگیز آن بهره‌مند گردید.